Recenzja: Życie starożytnych…

Recenzja: Życie starożytnych Rzymian

Książka „Życie starożytnych Rzymian” autorstwa Pana Artura Jabłońskiego to pozycja opowiadająca świat antycznych Rzymian w formie ciekawostek i ważnych osiągnięć dawnego Imperium. Książka skierowana jest do młodego Czytelnika, który otrzymuje do swoich rąk ładnie ilustrowane i przyjemnie napisane krótkie kompendium faktów o antycznym Rzymie. Książka wydana została przez Wydawnictwo SBM.

Książka wydana została w twardej oprawie, w formacie A4; posiada wiele ilustracji i zdjęć, które mają przykuć uwagę i zwizualizować Czytelnikowi ciekawy świat Rzymian.
Przechodząc do treści – informacje przekazane są w sposób klarowny i nie wymagają dużej wiedzy młodego Czytelnika. Książka podzielona została na 22 rozdziały, które zajmują się różnymi kwestiami państwa Rzymian; zaczynając od opisu powstania Rzymu i słynnej legendy o Romulusie i Remusie, poprzez rodzaje władzy, czy przedstawienie innowacji Rzymian takich jak supertrwały cement rzymski czy łuki architektoniczne. Dowiemy się także, jak budowano drogi rzymskie, do czego wykorzystywany był pył wulkanów oraz jak olbrzymią budowlą było Koloseum.

Czytając książkę dostrzegłem kilka błędów merytorycznych. Na stronie 6 możemy podziwiać piękną mapę Imperium Rzymskiego za panowania Trajana. Błędem jest jednak zaznaczenie na niej Bizancjum jako Konstantynopola, które nową nazwę otrzymało dopiero w IV wieku, od cesarza Konstantyna I. Dodatkowo igrzyska jakie zorganizowano z okazji otwarcia Koloseum miały miejsce w 80, a nie 70 roku n.e.

Pomijając powyższe dwa błędy, należy oddać, że książka napisana została w sposób przystępny dla dzieci i z pewnością może posłużyć, jako próba głębszego zainteresowania młodszego Czytelnika historią antycznych Rzymian.

https://imperiumromanum.pl/recenzje/recenzja-zycie-starozytnych-rzymian/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #listaimperiumromanum #ciekawostkihistoryczne #ancientrome #wojsko #europa #swiat #militaria #venividivici #qualitycontent #archeologia #ksiazki #recenzja