Recenzja: Wojny Cesarstwa…

Recenzja: Wojny Cesarstwa Rzymskiego z Iranem Sasanidów w latach 226 – 363

Pan Tomasz Sińczak, historyk, zajmujący się dziejami przedislamskiej Persji (Iranu) zaoferował swoim czytelnikom książkę pod tytułem „Wojny Cesarstwa Rzymskiego z Iranem Sasanidów w latach 226 – 363”. Recenzja dotyczy drugiego wydania tego dzieła, które zostało uzupełnione przez autora i opublikowane w 2019 roku.

Jest to stosunkowo niewielkie, jeśli chodzi o objętość opracowanie serii, niemalże ciągłych zmagań militarnych, pomiędzy dwoma gigantami świata późnej starożytności obszaru bliskowschodniego. Pomijając nie najlepszą korektę tekstu, w której jest niemało literówek, należy stwierdzić, że treść książki jako takiej ma sporą wartość poznawczą. Pan Sińczak starał się zrekonstruować przebieg omawianych konfliktów zbrojnych w oparciu o często skromne i sprzeczne ze sobą materiały źródłowe, od tekstów źródłowych poczynając, a na materiałach numizmatycznych kończąc. Dodatkowo, autor cytuje też opinie różnych badaczy tematu o poszczególnych zagadnieniach i podejmuje z nimi dyskusje.

Jasno widać, że, w przeciwieństwie do wielu innych historyków tego burzliwego okresu, autor nie podziela negatywnej opinii na temat polityki (o charakterze zdecydowanie obronnym), nie cieszącego się dobrą pamięcią u potomnych, cesarza Konstancjusza w stosunku do jego wschodniego przeciwnika. Ocena nieszczęsnej wyprawy perskiej wybitnego cesarza Juliana jest również wyważona.

Ponadto, ucieszyły mnie stosunkowo liczne informacje o Persji Sasanidów, takie jak jej wewnętrzne struktury oraz polityka tego imperium wobec innych państw regionu. Takich szczegółów ciężko jest się czasem dopatrzeć w innych opracowaniach tego okresu dziejów. Należy życzyć sobie więcej takich opracowań w przyszłości.

https://imperiumromanum.pl/recenzje/wojny-cesarstwa-rzymskiego-z-iranem-sasanidow-w-latach-226-363/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #listaimperiumromanum #ciekawostkihistoryczne #ancientrome #wojsko #europa #swiat #militaria #venividivici #qualitycontent #archeologia #ksiazki #recenzja