Fotografia przedstawiająca…

Fotografia przedstawiająca rozbity samolot Potez XXV A2 nr 10. w miejscowości Blizne na Podkarpaciu, lipiec 1930 roku. Była to maszyna skonstruowana w 1924 roku przez inż. Henry Poteza i inż. Louisa Corollera we francuskiej wytwórni lotniczej Société des Aéroplanes Henry Potez. Została wyposażona w silnik Lorraine-Dietrich 12 Eb o mocy 346 kW (450 KM). Polska zamówiła w 1927 roku 245 samolotów w wersji A2 jako podstawowy samolot rozpoznawczy. Jego prędkość maksymalna wynosiła 209 km/h, mógł latać na pułapie 6500 m. W 1928 r. inż. Jerzy Rudlicki opracował projekt samolotu liniowego Lublin R-XVII będący wersją rozwojową samolotu Potez XXV wyposażoną w podwozie chowane w locie. fot. Kościelny Jan, zbiory NAC.

Chcesz być na bieżąco? #zwiadowcahistorii – tag z moimi najciekawszymi znaleziskami! Zapisz się też do mikrolisty zwiadowcahistorii – plusując ten komentarz bym zawołał Cię do najlepszych znalezisk!

Sprawdź też mój blog WWW firmowy SKLEP ZH oraz kanał na YT

#samoloty #lotnictwo #wojsko #wojskopolskie #historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #fotografia #fotografiaanalogowa #podkarpacie